Jesteś tutaj: Blog Fazy żałoby, czy istnieją?

Fazy żałoby, czy istnieją?

#Fazy żałoby # Żałoba

15:42, dnia 31 maj 2022r.
Kategoria:Blog
321
0

Jakie są fazy żałoby?

Istnieje wiele etapów żałoby. Należy być w stanie odczuwać pewne emocje i nie oczekiwać, że proces ten będzie przebiegał liniowo.

Faza I - otępienie i szok

Ten etap następuje bezpośrednio po śmierci bliskiego przyjaciela. Obejmuje on szok, niedowierzanie i brak zgody na zaistniałą sytuację. Ten etap jest konieczny i musi zostać uznany. Zaprzeczanie może przejawiać się na wiele sposobów. Szukamy innych opinii, aby potwierdzić śmierć bliskiej osoby, próbujemy znaleźć sposób, aby to naprawić, zamykamy się w kontaktach towarzyskich i złościmy się na kondolencje.

Faza II - Tęsknota i żal

Rzeczywistość straty jest teraz faktem. Może to powodować ból nie do zniesienia. Czasami osoba pogrążona w żałobie wspomina zmarłego i ma wrażenie, że znów go widzi. Czuje złość na zmarłego, na jego los i poczucie winy, że nie zdołał uratować swoich bliskich. Jest to najtrudniejsza faza żałoby.

Faza III - dezorganizacja i rozpacz

Osobie pogrążonej w żałobie trudno jest powrócić do normalnego życia. Czuje się bezradny, beznadziejny i samotny. Czasami nie jest w stanie nawiązać kontaktu z innymi i nie znajduje sensu w swoim życiu. Czuje, że żałoba i strata bliskiej osoby pozbawiła ją poczucia bezpieczeństwa, tożsamości i celu w tym życiu. Warto rozważyć przyjęcie do wiadomości, że zmarły może mieć irracjonalne pragnienie bycia widzianym. Przez pewien czas fazy II i III przeplatają się.

Psychoterapia dla osób będących w żałobie

Faza IV - Reorganizacja

Na tym etapie ludzie akceptują stratę i stopniowo wracają do równowagi emocjonalnej. Ból jest mniej dotkliwy i staje się łatwiejszy do zniesienia. Przeszłość może odejść w niepamięć, ale nigdy nie zostanie zapomniana. Osoba, która przeżyła stratę bliskiej osoby, zaczyna odbudowywać swoje życie. Nie oznacza to, że wszystkie etapy żałoby przestaną istnieć, ale ułatwi nam to znalezienie drogi przez nie.

Jakie są najważniejsze rzeczy, o których należy pamiętać na każdym etapie żałoby?

Musisz zadbać o swój komfort fizyczny i psychiczny. Jeśli odczuwasz ból z powodu jakiejś osoby, unikaj jej. Rób to częściej, jeśli sprzątanie domu jest dla Ciebie pomocne. Stań się swoim najlepszym przyjacielem i dbaj o siebie duchowo, psychicznie i fizycznie.

Poproś o wsparcie innych, którzy są w stanie z Tobą porozmawiać lub dać Ci chwilę wytchnienia. Można poświęcić czas na wyładowanie emocji, np. pisząc lub malując. To może pomóc w przeżywaniu żałoby. Odczuwaj swoje emocje i nie próbuj ich tłumić. Czasami może to być trudne lub niemożliwe.

Zaakceptuj swoje emocje. Nie ma złych ani dobrych uczuć po śmierci ukochanej osoby. Wiele osób uważa, że ich emocje są przytłaczające i że tracą rozum. Masz prawo odczuwać szok i stres po stracie bliskiej osoby.

Jeśli czujesz taką potrzebę, możesz płakać, kiedy tylko chcesz. To świetny sposób, aby dać upust swoim emocjom.

Konsultacje psychologiczne w Sosnowcu - Łukasz Beryt

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Umów termin spotkania
699-710-560

Praca naszych psychologów, w gabinecie REST, skupia się przede wszystkim na indywidualnych potrzebach Pacjenta. Twoje potrzeby są dla mnie najważniejsze.

biuro@terapia-rest.pl
Sosnowiec, ul. Ostrogórska 9, pokój 29

Specjaliści w:

Na skróty