Jesteś tutaj: Miasta linkowane z zakładki oferta (stare) Psychoterapia młodzieży i dzieci Rybnik

Psychoterapia młodzieży i dzieci Rybnik

Terapia młodzieży i dzieci z Rybnika

Każdy z dorosłych był kiedyś dzieckiem, natomiast dziecko nigdy nie było dorosłym. Co z tego wynika? Że pełnoletni powinni być w stanie wczuć się w sytuację małoletnich.

Gdyby faktycznie tak było, to świat byłby naprawdę pięknym miejscem, na którym istnienie psychologów byłoby bezpodstawne. Niestety pamięć ludzka jest zawodna. Ale też czasy się zmieniają, a wraz z nimi postrzeganie wychowywania dzieci. 

Dzisiaj na przykład bicie pasem czy kablem od żelazka jest absolutnie nie do pomyślenia w zdrowo funkcjonującej rodzinie, a 40 lat temu była to dość powszechnie stosowana „metoda wychowawcza” (zupełnie bezskuteczna, z odwrotnym skutkiem). 

Ponadto rodzice mają coraz mniej czasu dla swoich pociech. To wszystko odbija się na najmłodszych i powoduje przeróżne zaburzenia behawioralne. 

Terapia młodzieży - kiedy warto udać się z dzieckiem?

Gdy zaobserwujemy niepokojące zachowania, albo ich brak, np. gdy dziecko bawi się w dziwny, nieautentyczny sposób, jest agresywne lub wręcz przeciwnie – zbyt wycofane. 

Pomoc psychologiczna przyda się również, gdy dziecko ma tiki nerwowe, jąka się, moczy w nocy i ma objawy, których lekarz nie jest w stanie jednoznacznie zdiagnozować, jak np. częste wysypki. 

Najefektywniej będzie udać się do specjalisty jakim jest psycholog dziecięcy w Rybniku, na początku tych problemów, bowiem często jesteśmy w stanie zniwelować u młodszego pacjenta coś, nad czym u starszego pracujemy dużo dłużej. Dlaczego? Ponieważ pewne schematy już się u niego utrwaliły. 

Psycholog dziecięcy w Olkuszu - z jego pomocy można skorzystać  także w sytuacjach, które wykraczają poza możliwości psychiczne rodzica. Może to być śmierć kogoś bliskiego, rozwód czy ciężka choroba. W takich sytuacjach rodzice często ledwo sami dają sobie radę i brakuje wsparcia dla dzieci. Wsparcie to może zapewnić specjalista.  

Terapia dzieci - komu przyda się psycholog młodzieżowy?

To zarówno wsparcie rodziców jak i ich pociech. Praca z rodzicem opiera się na edukowaniu go, wskazywaniu różnych modeli wychowawczych i dopasowaniu konkretnego do dziecka. Natomiast praca z najmłodszym klientem, to nauka poprzez zabawę odpowiednich zachowań społecznych. Np. grając w planszówki dziecko uczy się, że nie zawsze się wygrywa, a psycholog dziecięcy (w Rybniku czy innym mieście), pomaga mu zapanować nad złością i rozgoryczeniem z powodu przegranej rozgrywki. Praca z dzieckiem to wspieranie go w rozwoju na takim etapie, na jakim się znajduje. 

Psychoterapia dzieci z Rybnika - jak wygląda rola rodziców?

Jest kluczowa. To właśnie od spotkania z rodzicami zaczyna się terapia psychologiczna dzieci z Rybnika, a właściwie od kilku spotkań, podczas których rodzic opowiada o dziecku, przedstawia swoje obawy, zwyczaje w domu rodzinnym i metody wychowawcze. 

Pomiędzy sesjami z psychologiem, to rodzice pełnią rolę „psychoterapeutów”, dlatego psychoterapia dzieci nie będzie efektywna bez ich współpracy z psychologiem. Przestrzeganie zaleceń znacznie usprawni terapię dziecka. 

Psycholog młodzieżowy w Rybniku - terapia psychologiczna i pierwsze spotkanie

Należy na nie zabrać wszelkie opinie pedagogiczne, psychologiczne czy psychiatryczne, a także orzeczenia. To ważne, aby psycholog wiedział jak dziecko funkcjonuje w środowisku.

Umów termin spotkania
699-710-560

Praca terapeutyczna w gabinecie REST skupia się przede wszystkim na indywidualnych potrzebach Pacjenta. Twoje potrzeby są dla mnie najważniejsze.

biuro@terapia-rest.pl
Sosnowiec, ul. Ostrogórska 9, pokój 29

Specjaliści w:

Na skróty