Jesteś tutaj: Miasta linkowane z zakładki oferta (stare) Psychoterapia młodzieży i dzieci Żywiec

Psychoterapia młodzieży i dzieci Żywiec

Terapia młodzieży i terapia dzieci z Żywca

Często nie jesteśmy w stanie kontrolować własnych myśli. Pojawiają się niespodziewanie i nie zawsze są pożądanie. Natrętne i przykre. Dzikie i niebezpieczne. Ale to, że się pojawiają nie oznacza, że musimy ich wysłuchać czy się nimi kierować. 

Niektórzy wierzą, że myśl potrafi kreować rzeczywistość. Że im dłużej o czymś myślimy, tym większa szansa że to się wydarzy. W tym kontekście korzystniej byłoby panować nad tym co „zakrząta nam głowę”. Myśl może być brawurowa i niebezpieczna. My (dorośli) potrafimy ocenić jej konsekwencje czy ryzyko i zatrzymać się z działaniem. Problemem jest, gdy tego typu wizje, rodzą się w młodej głowie.

Nastolatek a dorosły 

Mózg dorosłego człowieka jest dojrzały i powinien być przystosowany do funkcjonowania w świecie w którym żyje. Różni się od dziecka tym, że rzadziej wybiera „chcę” na rzecz „trzeba”. Dorosły jest odpowiedzialnym za życie swoje (a często także swojej rodziny). Podejmuje decyzje, które są najlepsze dla niego i jego bliskich. Jest pewny siebie, potrafi sam o siebie zadbać. Łatwiej radzi sobie z niepowodzeniami.

Cechą którą mogą poszczycić się natomiast nastolatkowie jest możliwość adaptacji do otoczenia. Ta łatwość do przystosowywania się z jednej strony pozwala szybko się uczyć i odnajdywać w nowym towarzystwie, a z drugiej sprawia, że nastolatkowie są bardziej skłonni do niebezpiecznych zachowań i podejmowania (często głupiego) ryzyka.

Terapia młodzieży

Opiera się o wiedzę i doświadczenie. Wiedzę jak rozmawiać, dotrzeć i zdobyć zaufanie, by młody człowiek zechciał się otworzyć. By szczerze wyrzucił z siebie bolączki. Poczuł się rozumiany bez oceniania. Psycholog młodzieżowy w Żywcu, Sosnowcu czy innym mieście, dodając do tego wywiad dotyczący sytuacji rodzinnej i szkolnej nastolatka oraz analizując jego wzorce zachowania, jest w stanie zapewnić mu odpowiednią pomoc. By nauczyć go panowania nad emocjami czy ponownego zaufania opiekunom i przekonać go, że Ci mimo kłótni nie chcą dla niego krzywdy.

Niejednokrotnie wspierające w trakcie terapii okazuje się uprawianie sportu, ale nie ma to nic wspólnego ze słynnym „idź pobiegaj, to Ci przejdzie”. Endorfiny wytwarzane w trakcie wysiłku fizycznego jedynie wspomagają cały proces terapeutyczny. 

Jak wygląda terapia psychologiczna dzieci z Żywca?

Pierwszych kilka spotkań, to zawsze są tzw. konsultacje. W ich trakcie psycholog dziecięcy poznaje dziecko i jego trudności. Po zakończeniu tego etapu i ustaleniu celu spotkań, rozpoczyna się właściwa terapia dzieci. 

Psycholog pomaga waszemu podopiecznemu zwalczyć przyczyny jego problemów, a nie tylko objawy. Z racji tego, że dzieci nie posiadają zdolności do czynności prawnej, przed rozpoczęciem spotkań z psychologiem dziecięcym w Żywcu, ale i każdej innej miejscowości, wymagane są pisemne zgody obojga rodziców. 

Terapia młodzieży, a tajemnica zawodowa

Wbrew pozorom to dziecko (a nie rodzic) jest klientem. Właśnie dlatego, psychologa młodzieżowego w Żywcu, obowiązuje tajemnica zawodowa. Piszemy o tym, ponieważ młodzi pacjenci często wstydzą się opowiadać o swoich problemach z obawy o reakcję rodziców. Ci drudzy natomiast niejednokrotnie wymagają „zdawania raportów” z przebiegu każdej wizyty. 

Ponieważ każda terapia, w tym także psychoterapia dzieci z Żywca, może odbywać się wyłącznie w warunkach pełnego zaufania - to co zostało powiedziane w gabinecie – zostaje w gabinecie. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy zdrowie lub życie małego pacjenta są zagrożone. 

Umów termin spotkania
699-710-560

Praca terapeutyczna w gabinecie REST skupia się przede wszystkim na indywidualnych potrzebach Pacjenta. Twoje potrzeby są dla mnie najważniejsze.

biuro@terapia-rest.pl
Sosnowiec, ul. Ostrogórska 9, pokój 29

Specjaliści w:

Na skróty