Jesteś tutaj: Miasta linkowane z zakładki oferta (stare) Psychoterapia młodzieży i dzieci Jaworzno

Terapia młodzieży i dzieci – Jaworzno zgłasza się do Gabinetu Rest

Na czym polega terapia młodzieży?

Niektórzy dorośli tkwią w błędnym przekonaniu, jakoby terapia młodzieży miała „naprostować” ich dziecko. Jeśli ktoś wymaga „naprostowania”, to w domyśle oznacza, że uznajemy go za „skrzywionego” życiowo, nie do końca „normalnego”. Jest to bardzo krzywdzące stygmatyzowanie chorób psychicznych. Depresja, lęki, nerwice, wypalenie to nie „skrzywienie” (tudzież „zepsucie”) a cierpienie, z którym pomoże uporać się dobry psycholog młodzieżowy w Jaworznie.

Czym różni się terapia dla dorosłego, od terapii dla nastolatka?

Przede wszystkim problemami, z którymi przychodzi nastoletni klient. Bycie nastolatkiem, to ciągłe poszukiwania: 

  • tożsamości, 
  • sensu życia,
  • stylu, 
  • drugiej połówki, 
  • pasji,
  • akceptacji.

Młody człowiek bez żadnego przygotowania czy ostrzeżenia, zostaje wrzucony w świat którego nie zna. Zmienia się jego ciało i umysł. Buzują hormony. To zrozumiałe, że czasem nie może nadążyć.

Jeśli chodzi o dorosłych, to ich problemy traktowane są poważniej. Społecznie dajemy pełnoletnim prawo, do czucia się: 

  • zmęczonymi,
  • wypalonymi
  • czy załamanymi. 

Tymczasem wiele zaburzeń dojrzałego umysłu, ma swoje źródło w nieprzepracowanych dziecięcych traumach. Po latach można tylko nauczyć się z nimi radzić, bo nikt nie jest w stanie zmienić przeszłości, a jedynie nastawienie do niej.  

Tajemnica zawodowa  

Tym, co często zniechęca młodych ludzi przed pójściem na terapię jest obawa, że psycholog przekaże opiekunom ich sekrety. Trzeba jednak pamiętać, że psychoterapeuta to szczególny zawód, na którego nałożona jest tajemnica zawodowa. Oznacza to, że nie może nikomu  powtórzyć tego, co usłyszał w gabinecie. Wyjątkiem jest nakaz sądowy i zagrożenie zdrowia lub życia klienta lub kogoś z jego otoczenia. 

„Więc zapłacę za terapię i niczego się nie dowiem?!” oskarżają rodzice. A przecież terapia psychologiczna dzieci z Jaworzna, ma za zadanie pomóc dziecku, a nie zaspokoić ciekawość dorosłego. Oczywiście psycholog informuje opiekunów o postępach i pewnych etapach, na którym się znajdują z nastolatkiem czy dzieckiem, ale nigdy nie przybiera to formy powtarzania jego/jej sekretów.

Czy nieletni może samodzielnie zgłosić się na terapię?

Według ustawy o prawach pacjenta i zawodzie psychologa, jeśli klient ma między 16 a 18 lat, musi wyrazić zgodę na terapię zarówno sam, jak i jego opiekunowie prawni. Jeśli któraś ze stron nie wyraża zgody, to można się o nią ubiegać w sądzie rodzinnym. Taka podwójna zgoda, ma chronić pacjenta, przed przymusowym wysłaniem na terapię do miejsca w którym nie chce jej odbyć. 

Gdy jednak sytuacja jest odwrotna i to rodzic nie wyraża zgody na rozpoczęcie terapii, to małoletni może ubiegać się o nią od sądu rodzinnego. Zazwyczaj cała procedura ma początek w gabinecie psychologa szkolnego. 

Nastolatek znajduje się w bardzo trudnej i niekomfortowej sytuacji, ponieważ sam nie ma mocy sprawczej i musi zaufać komuś dorosłemu, który mu pomoże. Może to być babcia, dziadek, nauczyciel bądź sąsiadka. 

Psychoterapia dzieci. W Jaworznie warto zadbać o zdrowie psychiczne najmłodszych

Gdyby postawić obok siebie 7 i 17 latka, to od razu dostrzeżemy przepaść rozwojową między nimi. Dlatego terapia dziecka, a nastolatka znacząco się od siebie różnią i jest prowadzona innymi metodami przez psychologa dziecięcego.  W Jaworznie, Sosnowcu czy innym mieście, dostosowuje on formę terapii do etapu rozwoju dziecka. W przypadku najmłodszych, często przybiera ona formę nauki poprzez zabawę. 

Umów termin spotkania
699-710-560

Praca terapeutyczna w gabinecie REST skupia się przede wszystkim na indywidualnych potrzebach Pacjenta. Twoje potrzeby są dla mnie najważniejsze.

biuro@terapia-rest.pl
Sosnowiec, ul. Ostrogórska 9, pokój 29

Specjaliści w:

Na skróty