Jesteś tutaj: Miasta linkowane z zakładki oferta (stare) Psychoterapia dla par Jastrzębie-Zdrój - terapia małżeńska

Psychoterapia par. Jastrzębie-Zdrój może liczyć na Terapię Rest

Szczęśliwe związki 

Od najmłodszych lat oglądamy bajki o księżniczkach, które wychodzą za swojego wymarzonego księcia. Wszystkie te opowiastki mają radosne zakończenie: „i żyli razem długo i szczęśliwie”. 

O ile nie mamy większego problemu ze zdefiniowaniem co oznacza długi staż związku, tak przy przymiotniku „szczęśliwy” potrzebujemy często chwili do zastanowienia. 

W prawdziwym życiu, księżniczki nie zawsze są uśmiechnięte, a książęta nie są na każde zawołanie swojej wybranki. I jakoś rumaka brak, a zamiast zamku małe dwa pokoje.

Zatem jak wygląda „szczęśliwa” relacja? Każdy na to pytanie odpowie inaczej, a każda z odpowiedzi będzie dobra. Różnimy się od siebie, a tym samym różnią się nasze oczekiwania, co do np. małżeństwa. Problemy w związku pojawiają się wtedy, gdy nie rozmawiamy o swoich potrzebach, oczekiwaniach, lękach.

Kto decyduje się na psychoterapię par?

Pary które wybierają się na wspólną terapię, najczęściej borykają się: 

  • z niezrozumieniami,
  • rozczarowaniem sobą, 
  • poczuciem wypalenia w związku, 
  • częstymi kłótniami, 
  • zdradą,
  • różnicami w poglądach na wychowanie dzieci,
  • nawarstwiającymi się niedomówieniami. 

Nierozwiązane problemy potrafią być jak kula śnieżna, która z każdą chwilą się powiększa i w efekcie z małej śnieżki, powstaje ogromna lawina nieprzepracowanych trudności. Nie można do tego dopuścić. Ale gdy już do tego dojdzie, właśnie terapia jest rozwiązaniem.

Na czym polega terapia dla par?

Psychoterapia ma za zadanie pozwolić spojrzeć na swój związek z pewnego dystansu. Terapeuta małżeński (w Jastrzębiu-Zdroju polecamy Terapię Rest), jest niejako lustrem w którym będziecie można zobaczyć odbicie swoich zachowań. Dlaczego to takie ważne? 80% sukcesu, to zdanie sobie sprawy z tego, gdzie tkwi problem. Kolejne 20%, to świadomość obojga partnerów, że aby uratować relację, potrzebna jest praca z OBU STRON. 

Poradnia małżeńska. W Jastrzębiu Zdroju decydujecie się na pomoc Łukasza Beryta z Sosnowca

Praca z dwojgiem ludzi jest znacznie trudniejsza niż z indywidualnym klientem. Psycholog nie może pozwolić na eskalację konfliktu, a jednocześnie musi zapewnić przestrzeń do rozmowy. 

Wiele par zniechęca się już na samym początku swojej terapii małżeńskiej. W Jastrzębiu-Zdroju wciąż pokutuje myślenie,  że to to samo co rozmowa w domu w cztery oczy. Gdyby faktycznie tak było, nie istniała by „instytucja” poradni małżeńskiej. 

Efektywna rozmowa jest trudną sztuką, której niestety nie jesteśmy uczeni w szkole, ani przez rodziców. Wymaga zaangażowania – aktywnego słuchania i jasnego komunikowania swoich potrzeb. Właśnie dlatego bezstronna, wykształcona w tym kierunku osoba, jest w stanie wskazać problemy komunikacyjne oraz poradzić, jak je naprawić

Czy terapia dla małżeństwa z Jastrzębia-Zdroju jest skuteczna?

Warto zdefiniować co uważamy za sukces. Jeśli przyjmiemy że to uratowanie związku za wszelką cenę, możemy się rozczarować. Ale jeśli naszym celem jest,  że chcemy nauczyć się komunikować, będzie to najlepsze co możemy dla siebie zrobić. Gdy już „głośno i wyraźnie” wyrażamy swoje potrzeby, może się okazać, że są one skrajnie różne i pozostanie w relacji będzie destrukcyjne dla przynajmniej jednej ze stron (tej, która zdecyduje się poświęcić). Sukcesem może być też rozejście się w dobrej atmosferze pełnej zrozumienia, szczególnie jeśli ma się dziecko. 

Warto pamiętać, że im nasza „kula śnieżna” problemów jest mniejsza, tym łatwiej ją zatrzymać zanim wyrządzi znaczne szkody. Szukanie pomocy nie jest wstydem - wręcz przeciwnie. To oznaka determinacji, dobrej woli i miłości. 

Umów termin spotkania
699-710-560

Praca terapeutyczna w gabinecie REST skupia się przede wszystkim na indywidualnych potrzebach Pacjenta. Twoje potrzeby są dla mnie najważniejsze.

biuro@terapia-rest.pl
Sosnowiec, ul. Ostrogórska 9, pokój 29

Specjaliści w:

Na skróty