Jesteś tutaj: Miasta linkowane z zakładki oferta (stare) Psychoterapia par Siemianowice Śląskie - terapia małżeńska

Psychoterapia par. Siemianowice Śląskie wybierają tylko najlepszych specjalistów

Więcej rozwodów

Coraz później stajecie na ślubnym kobiercu, a mimo to - paradoksalnie (starszy wiek zazwyczaj oznacza większą świadomość) coraz częściej się rozwodzicie. Od około trzydziestu lat (z roku na rok) rośnie liczba rozwodów. Przyczyną może być liberalizacja społeczeństwa i większe społeczne przyzwolenie na rozpad małżeństwa, egoizm, a czasem po prostu zdrowy rozsądek (gdy różnic charakterów nie da się już pogodzić, po co się męczyć). Pokolenie waszych rodziców wciąż traktuje rozwód jako swego rodzaju ujmę, podczas gdy dla dzisiejszych małżeństw, nie jest to nic nadzwyczajnego. 

Najczęściej podawane przyczyny rozpadu związku to: 

  • niezgodność charakterów,
  • zdrada (którą powinniście traktować raczej jako skutek problemów, a nie ich przyczynę),
  • nadużywanie alkoholu.

Wniosek jest taki, że miłość owszem jest piękna, ale zauroczenie szybko mija. A gdy się o miłość i relacje nie zadba, przychodzi czas na pracę nad związkiem z osobami trzecimi, np. w gabinecie terapii dla małżeństw z Siemianowic Śląskich. 

Co daje terapia małżeńska? Siemianowice Śląskie „walczą o siebie”

Wyobraźcie sobie, że partner/partnerka chce, abyście obejrzeli jego/jej ulubiony serial. Zgadzacie się. W trakcie jednak okazuje się, że średnio się podoba, ale nie chcecie przerywać w połowie, więc dzielnie docieracie do końca odcinka. Partner/partnerka pyta jak się podobało, a Wy z krzywym uśmiechem mówicie, że serial jest super (bo to w końcu ulubiona produkcja lubego/lubej). Gdy Ona/On chce dalej wspólnie oglądać serial, wymigujecie się brakiem czasu, bólem głowy, obowiązkami. Po pewnym czasie takich uników, Ona/On w końcu wybucha, że nigdy nie macie czasu i ochoty. Jest rozczarowana/rozczarowany waszym zachowaniem. Nie rozumie jak można świadomie rezygnować z czegoś, co podobno lubicie i zaczyna doszukiwać winy w sobie. „Wkręca sobie” kolejne wady, zastanawia się czy nie zdradzacie. A Wy macie wybór - albo możecie powiedzieć, że kłamaliście (rozczarować, ale oczyścić sytuację), albo dalej brnąć w „ślepy zaułek” nie wiedząc jak przyznać się do oszustwa.    

Na tym błahym przykładzie możecie dostrzec, że większość problemów wcale by nimi nie była, gdyby odpowiednio wcześnie zareagować, powiedzieć prawdę, zakomunikować potrzeby. Sama reakcja też jest ważna… wyśmianie partnera/partnerki i jego/jej gustu, na pewno nie byłoby dobrym rozwiązaniem w tym przypadku. Kłamstwo już wiecie do czego doprowadziło. Dlaczego zatem nie porozmawiać szczerze, wyjaśnić, że to nie „wasza bajka” i zasugerować, że nadal macie ochotę spędzać wspólnie czas, ale wcześniej wypracować kompromis korzystny dla obojga (na naszym przykładzie byłby to inny serial)?

Podsumowując: terapia dla par pozwoli wam poznać siebie i swoje potrzeby i da wam narzędzie do rozpoznawania problemów. Za tym wszystkim stoi sprawna, uczciwa, prosta komunikacja.

Jak przygotować się do wizyty w poradni małżeńskiej? Siemianowice Śląskie wiedzą już że to wymaga czasu

Oczywiście musicie znaleźć odpowiednio dużo czasu. Sama terapia trwa 70 minut, ale praca nad swoim związkiem nie może odbywać się tylko w gabinecie terapeuty. To „praca” na całe życie.

To czego możecie się spodziewać, to dużo pytań dotyczących waszej relacji. Zaczynając od tego jak się poznaliście, przez historię związku, po dojście do chwili obecnej i tego jak Wam się teraz układa. 

Decydując się na pracę z terapeutą małżeńskim (w Siemianowicach Śląskich czy w gabinecie Terapii Rest w Sosnowcu), musicie być gotowi na zmiany. Na wypracowanie kompromisów i na to, że po części Wy też jesteście winni sytuacji. To absolutnie nie oznacza, że psycholog będzie oceniał wasze zachowanie. Jednak poznanie źródła problemów, to połowa sukcesu w drodze do ich rozwiązania. 

Czy terapia zawsze jest skuteczna?

Skuteczność terapii to pojęcie względne – dla jednych sukces to koniec kłótni, zdrad, wyrzutów. Dla innych to osiągnięcie stabilności i kompromisy. Jeszcze inni powiedzą, że sukces to rozstanie w poszanowaniu dla siebie i miłej atmosferze.

Ogólnie terapia da Wam niezbędne narzędzia, żeby podjąć świadomą decyzję, co robić dalej ze swoim związkiem i czy w ogóle go kontynuować. 

Umów termin spotkania
699-710-560

Praca terapeutyczna w gabinecie REST skupia się przede wszystkim na indywidualnych potrzebach Pacjenta. Twoje potrzeby są dla mnie najważniejsze.

biuro@terapia-rest.pl
Sosnowiec, ul. Ostrogórska 9, pokój 29

Specjaliści w:

Na skróty