Jesteś tutaj: Blog Terapia psychologiczna dzieci - jak przygotować pociechę do pierwszej wizyty?

Terapia psychologiczna dzieci - jak przygotować pociechę do pierwszej wizyty?

#terapia psychologiczna dzieci #psycholog dziecięcy

14:41, dnia 31 styczeń 2022r.
Kategoria:Blog
540
0

Terapia psychologiczna dla dzieci. Na czym polega „bunt” i jak nauczyć się co nim nie jest

Kiedy jako rodzice jesteście zaniepokojeni zachowaniem waszej pociechy, np.: 

często zrzucacie odpowiedzialność na bunt, próbę wymuszenia czegoś, widzimisię lub hormony. Jest to niezwykle krzywdzące i generalizujące.

Utarło się, że w określonym wieku dziecko będzie się zachowywało niegrzecznie (brrr - z tym określeniem też należałoby się w końcu rozprawić). Że czeka Was bunt cztero, pięcio, etc latka. 

Skupmy się na chwilę na słowie „bunt”. Jakie macie z nim skojarzenia? Chęć walki, opór, przeciwstawianie się, złość… Czy naprawdę wierzycie, że czterolatek chce być złośliwy ot tak sobie, tylko dlatego „że może”? Przecież on czuje dokładnie te same emocje, co Wy - dorośli ludzie. Jaka jest różnica? Nie ma jeszcze wiedzy jak je rozładować (a czasem możliwości), więc robi to co potrafi: krzyczy, płacze, rzuca się na podłogę. 

To na Was - rodzicach (i wsparciu jakim jest dobry psycholog dziecięcy w Sosnowcu), spoczywa ciężar nauczenia małego człowieka, jak radzić sobie z przytłaczającym uczuciem: złości, żalu, bezradności… 

Terapeuta dziecięcy Sosnowiec - Terapia REST

Czy dzieci naprawdę są niegrzeczne?

Czy umiecie sobie wyobrazić sytuację, w której ktoś „wyżej postawiony” od Was (np. szef), nazywa Was (dorosłych ludzi) niegrzecznymi? Mówi, że macie się go bezwzględnie słuchać i robić WSZYSTKO co Wam każe i w momencie w którym sobie tego życzy? W takim wypadku od razu chcecie wyjść, zgłosić go o mobbing, „twardo” odpowiedzieć. Dlaczego zatem w analogicznej sytuacji, dzieciom odbieracie prawo do reakcji? Dlaczego każecie być im posłusznymi wbrew ich woli i wymuszacie na nich rzeczy?

Stwierdzenie, że dziecko jest „niegrzeczne” sugeruje, że nie zachowuje się tak, jak WY tego chcecie. To niesamowite spłycenie jego potrzeb i problemów.

Dzieci nazywane są niegrzecznymi kiedy:

Kiedy terapia dzieci jest konieczna?

Jeśli nie radzicie sobie z powyższymi sytuacjami i potrzebujecie wsparcia czy wskazówek (ale bardziej dla Was) - zapraszam. 

Są jednak bardziej niepokojące znaki, które bezwzględnie powinny skłonić Was do pomocy dziecku. Sygnały, że terapia psychologiczna dzieci jest koniecznością:

- zaburzenia: snu, odżywiania, seksualne (nie po to, żeby „naprawić” dziecko, ale żeby pomóc mu odnaleźć się w rzeczywistości),

- wycofanie, brak asertywności i pewności siebie, wstydliwość, niskie poczucie własnej wartości,

- brak motywacji, apatia, autoagresja, nieakceptowanie siebie, zaburzenia lękowe.

Kiedy już zdecydowaliście, że wasze dziecko potrzebuje pomocy jaką niesie psycholog młodzieżowy, dziecięcy, powiem Wam…

Jak się przygotować do pierwszej wizyty psychoterapii dziecięcej

Pierwsza wizyta to spotkanie psychologa (moje) z rodzicem. Na niej zapytam o wasze obawy i oczekiwania względem terapii i powody, dla których się na nią zdecydowaliście. 

Zależnie od wieku i woli dziecka, kolejna wizyta odbędzie się w  waszym towarzystwie lub sam na sam. 

Dzieci (zresztą Wy - dorośli również), najbardziej boją się tego co nieznane. W domu wytłumaczcie dziecku, że spotka się z osobą, która będzie rozmawiała i pytała o różne rzeczy. Możecie dodać, że nie ma się czego bać ani wstydzić i ma mówić prawdę, bo wszyscy chcemy pomóc. Powiedzcie, że nie będzie oceniane, a to co zdradzi nie zostanie Wam powtórzone. Możecie również poinformować pociechę, że dzięki spotkaniom będzie łatwiej w szkole, poznawać nowych kolegów/koleżanki i dogadywać się z rówieśnikami oraz Wami. Nie okłamujcie, jeśli zada pytanie o psychoterapię dzieci, a Wy nie znacie odpowiedzi, bo możecie je „źle nastawić” na to co je czeka albo mogą się poczuć rozczarowane, gdy rzeczywistość będzie inna od waszych słów.

Ponadto nie stresujcie się. Dzieci wyczuwają emocje dorosłych. Jeśli Wy będziecie się bać lub wstydzić, wasz strach „przejdzie” na dziecko. 

Zakładam, że skoro podjęliście (najlepszą) decyzję o psychoterapii dziecka, to bardzo je kochacie i zależy Wam na jego dobru.  Jestem po to, żeby Wam wszystkim pomóc.

Jak wygląda terapia dzieci?

Do wieku i problemu dziecka, dobieram odpowiednią zabawę lub inna aktywność. Dbam o bezpieczeństwo i przyjazną atmosferę w gabinecie. Rysowanie, śpiewanie, odgrywanie ról, granie w gry – to wszystko pomaga mi dotrzeć do małego człowieka i poznać go. Kiedy postanowicie, że chcecie uczestniczyć z dzieckiem w terapii, proszę tylko, abyście nie podważali moich metod (szczególnie przy dziecku). Musimy stać po tej samej stronie. 

Jako ps. - zajmuję się także terapią dzieci w spektrum autyzmu.

Psycholog dla dzieci w Sosnowcu - Gabinet terapii REST

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Umów termin spotkania
699-710-560

Praca naszych psychologów, w gabinecie REST, skupia się przede wszystkim na indywidualnych potrzebach Pacjenta. Twoje potrzeby są dla mnie najważniejsze.

biuro@terapia-rest.pl
Sosnowiec, ul. Ostrogórska 9, pokój 29

Specjaliści w:

Na skróty